- Reklama -spot_img
spot_imgspot_img

Jaké jsou typy malířských pláten?

Mysleli jste si, že na trhu pořídíte jen jeden typ malířského plátna? Tak potom jste se šeredně zmýlili. V tomto článku vám představíme další druhy.

Pokud rádi malujete nebo s malováním začínáte, je důležité vybrat pro každé nové dílo vhodný materiál. A právě malířské plátno je základem pro malování. Nekvalitní malířské plátno může zničit celý výsledný dojem z obrazu, proto vždy plátno vybírejte s rozmyslem a s ohledem na účel použití.

Základní druhy

Při výběru zohledněte materiál, velikost textury a také druh. Zároveň je možné ošetřit plátno podkladovými nátěry, to se hodí zejména pro malby olejovými nebo akrylovými barvami.

Existují dva druhy materiálu, ze kterého se vyrábí malířská plátna – bavlna a len. Bavlněné plátno je nejdostupnějším druhem a hodí se pro začátečníky. Výhodou je nižší cena a fakt, že je plátno pružné, takže se s ním dobře pracuje. Naopak nevýhodou je absorbování vlhkosti a fakt, že se časem může vytahat a začít viset.

Vlastnosti lnu

Lněné malířské plátnose používalo od nepaměti a má lepší vlastnosti než bavlněné. Hlavní výhodou je fakt, že méně pohlcuje vlhkost a je stálejší, méně se deformuje. Nevýhodou je jeho pořizovací cena, proto se příliš nehodí pro začátečníky.

Každé malířské plátno má svoji texturu a každá se hodí na něco jiného. K dostání jsou tři druhy textur – fine, medium, rough – seřazeno od nejhladšího plátna po nejvýraznější texturu. Fine se hodí na malby portrétů, krajin a je vhodný pro začátečníky. Medium využijete při práci s barvami do hloubky a rough je vhodné pro použití techniky nanášení barev paletovým nožem.

K dostání jsou dvě varianty plátna – natažené plátno. Malířské plátno v rámu má tu výhodu, že si ho můžete natáhnout podle své potřeby a sami si nastavit jeho pružnost. Druhým druhem je plátno na lepence, které je jemnější, levnější a hodí se i pro začátečníky právě proto, že si nemusíte sami nastavovat pružnost plátna.

Get in Touch

spot_imgspot_img

Related Articles

spot_img

Get in Touch

22,036FansLike
3,581FollowersFollow
0SubscribersSubscribe

Latest Posts