- Reklama -spot_img
spot_imgspot_img

Nina je profesionální baletkou: Zatímco jiní osm hodin denně pracují, já osm hodin denně trénuji

Baletka. To je vysněné dětské povolání, kterým dnes vy žijete. Pamatujete si na moment, kdy jste s baletem začali? Tušili jste jako dítě, že se tanci budete věnovat jednou i profesionálně?
Vzpomínám si, jak mě moje starší sestra v sedmi letech náhodou přivedla do baletního studia, které sama navštěvovala. Tanec mi učaroval okamžitě.

Jako dítě jsem netušila, že se dá baletem živit i profesionálne- i když mě to „hopsání“ velmi bavilo. Neznala jsem žádnou baletku a dokonce jsem neviděla ani žádné baletní představení. Zlom nastal až když jsem ze zvědavosti vybrala na přijímací zkoušky na Taneční konzervatoř Evy Jaczovej do Bratislavy. V deseti letech jsem se tak vydala na profesionální studium baletu z mého rodného města, Trnavy.

V deseti letech? To jste byli v podstatě ještě malá holčička …
Určitě to byla velká škola do života – a jednoduchá věru nebyla. Dokonce jsme si dennodenně i ručně prali naše tréninkové dresy. No když si dítě něco umíní, jde za svým Čietal uprenejšie, než mnozí dospělí. Moji rodiče se mě sice snažili přesvědčit, ať zůstanu s nimi v rodném městě, vždy však stáli za mnou a podporovaly mě v mém rozhodnutí.

Přečtěte si: O její práci se uchází většina žen: Slovenka Mirka se stala letuškou pro Emirates, co všechno se skrývá za pozlátkem?

Při slově balet se setkáváme s různými stereotypy – asi najčajstejším je, že baletky musí neustále hubnout a dávat si pozor na váhu. Zkusme na to jít ale reálné, vaším pohledem – co by měla mít žena, která se chce stát profesionální baletkou?
Pokud se chce stát profesionální baletkou žena, tak je už pozdě. Studium profesionálního baletu se totiž začíná již v deseti letech – ať už pro chlapy nebo pro dívky. Probíhají přijímací zkoušky, na kterých se pozoruje talent, muzikalita, koordinace, ale i fyzické předpoklady, jakými jsou pěkné dlouhé nohy či proporce. Během studia se k tomu musí přidat ještě velká disciplína, pracovitost a vytrvalost.

To, že bych se během mé práce měla omezovat ve stravě, si neumím a ani nechci představit. Denně ze sebe vydám obrovské množství energie a kalorií, takže si spíš musím dávat pozor na to, abych je měla dostatek.

Věděli byste nám tedy popsat, jak vypadá takový ten typický pracovní den baletky?
Náš pracovní den trvá přibližně osm hodin, než u každého běžného pracujícího člověka s tím rozdílem, že ho trávíme v cvičném úboru na baletní sále, kde trénujeme a připravujeme se na naše představení.

Jak jsem zmiňovala, denně trénujeme přibližně těch osm hodin. Začínáme 75 minutovým tréninkem, kde se zdokonalujeme v technickém provedení jednotlivých pohybů. Ten začínáme cvičením u tyče “ a la barre “, pak následuje volnost, skoky a tanec na špičkách. Jako další trénujeme kondici a připravujeme svá těla na zkoušky, které následují po tréninku. Na těch už zkoušíme jednotlivé role na následující představení.

Get in Touch

spot_imgspot_img

Related Articles

spot_img

Get in Touch

22,036FansLike
3,585FollowersFollow
0SubscribersSubscribe

Latest Posts