- Reklama -magazín
spot_imgspot_img

Zákoník práce má upravit práci z domu, firmám vzniknou nové povinnosti

Od března příštího roku by měl zákoník práce konkrétněji upravit práci z domu.

Domáckou prací nebo práce na dálku bude taková práce, která se pravidelně provádí v domácnosti zaměstnance. Tehdy vznikají firmám nové povinnosti.

pracovní prostředky

Při domácké práci, resp. práci na dálku musí zaměstnavatel zajistit pracovní prostředky na výkon práce. Pokud to neví splnit, může se se zaměstnancem dohodnout, že bude používat vlastní prostředky.

Tehdy mu však bude firma povinna uhradit zvýšené výdaje spojené s používáním vlastních prostředků.

„Tento příjem tedy bude představovat příjem osvobozen od daně, výdaje však musejí být opodstatněné a nějakým způsobem (reálné nebo paušálem) zdokumentované,“ uvedla v tiskové zprávě Slovenská komora daňových poradců (SKDP).

Při práci z domu se řeší i otázka, kdo uhradí výdaje na home office.

„I když podle aktuální legislativy zaměstnanci nevzniká nárok na proplacení výdajů spojených s home-office režimem (internet, energie), mnoho firem se je snaží zaměstnancům kompenzovat. Zde však vzniká debata o tom, zda se proplacení výdajů má zdanit, nebo ne,“ tvrdí Radovan Ihnát z komory daňových poradců.

Odvody a daně

Pokud zaměstnanec v rámci výplaty dostává paušální částku jako náhradu za výdaje při práci z domu, jde o příjem, na který není zákonný nárok. Může se považovat za příjem, který je předmětem daní a odvodů.

Na druhé straně podle SKDP stojí argument, že odvody a daně se z této částky platit nemají, protože jde o paušální náhradu za používání vlastního nářadí, zařízení a předmětů potřebných pro výkon práce. Výdaje je však třeba dostatečně prokázat a zdokumentovat.

Na výkon domácké práce nebo práce na dálku se má vyžadovat dohoda zaměstnavatele se zaměstnancem v pracovní smlouvě.

Návrh pracovní doby

Mohou se přitom dohodnout na tom, že zaměstnanec si při domácké práci nebo práci na dálku bude sám rozvrhovat pracovní doba v rámci celého týdne nebo se taková práce bude provádět v pružném pracovním čase.

Zaměstnanec provádějící tento druh práce má mít právo během jeho nepřetržitého denního odpočinku a nepřetržitého odpočinku v týdnu nepoužívat pracovní prostředky sloužící k výkonu domácké práce nebo práce na dálku.

„Zaměstnavatel nesmí posuzovat jako nesplnění povinnosti, jestliže zaměstnanec odmítne vykonat práci nebo splnit pokyn v tomto čase,“ uvádí se v návrhu novely zákoníku práce.

O návrhu novely zákoníku práce, který začátkem listopadu schválila vláda, by měl parlament jednat v prvním čtení na schůzi, která se začne 24. listopadu.

Definitivní znění novely pracovního kodexu by měli poslanci schválit na schůzi s plánovaným začátkem od 26. ledna příštího roku.

Get in Touch

spot_imgspot_img

Related Articles

spot_img

Get in Touch

22,036FanoušciTo se mi líbí
3,912NásledovníciNásledovat
0OdběrateléOdebírat

Latest Posts