- Reklama -magazín
spot_imgspot_img

Rozpočtová rada považuje vládní návrh rozpočtu na rok 2021 za realistický

Předložený návrh rozpočtu veřejné správy pro rok 2021 považuje Rada pro rozpočtovou odpovědnost (RRZ) za realistický, vládní odhad celkového výsledku hospodaření (saldo rozpočtu) je velmi blízký odhadu RRZ.

Uvedl to v pondělí na brífinku předseda RRZ Ján Tóth. Protože vládní odhady deficitu bývaly v uplynulých letech podhodnoceny, RRZ hodnotí podle něj tento fakt jako pozitivní změnu.

Některé věci je třeba hodnotit

Rada podle jeho slov pozitivně hodnotí reformu financování veřejných investic, která vyžaduje splnění kritérií Hodnoty za peníze před uvolněním prostředků ze státního rozpočtu.

Reforma může mít významný dopad na efektivitu vynakládání veřejných výdajů. Ve větší míře přišlo k propojení revizí výdajů s rozpočtovým procesem, neboť se do návrhu rozpočtu zapracovali opatření identifikovány revizemi iv jiných oblastech než ve zdravotnictví.

Poznamenal, že vzhledem k propad ekonomiky v důsledku pandemie nového koronavirus a nutnost její podpory nepovažuje RRZ za klíčový problém absenci konsolidačních opatření pro rok 2021.

RRZ však podle jeho slov upozorňuje, že dlouhodobá udržitelnost veřejných financí se od roku 2018 výrazně zhoršila a dostala se do pásma vysokého rizika už před krizí.

Právě snížení vysokého rizika dlouhodobé udržitelnosti bezpečně do pásma středního rizika by mělo být hlavním cílem vlády pro toto volební období.

Zdůraznil, že pokud vláda v letech 2022 a 2023 nezmění trajektorii, kterou naplánovala v návrhu rozpočtu, dlouhodobá udržitelnost se zlepší pouze o 0,5% hrubého domácího produktu (HDP) a zůstane v pásmu vysokého rizika i na konci rozpočtového horizontu.

Strukturální schodek zůstane na vysoké úrovni 5% HDP a dluh nebude stabilizovaný.

Konsolidace by mohla být ambicióznější

Tóth zdůraznil, že konsolidační úsilí pro roky 2022 a 2023 by proto mělo být mnohem ambicióznější, než ho předpokládá návrh rozpočtu veřejné správy.

RRZ doporučuje připravit konkretizovány trajektorii konsolidace pro roky 2022 a 2023 spolu nejméně o 1,5% HDP (min. 0,5% HDP pro rok 2022 a min. 1% HDP pro rok 2023).

Do konce volebního období by se tak rozpočtový deficit mohl přiblížit k úrovni 3% HDP, což je nezbytným krokem k zastavení nárůstu dluhu.

K ambicióznější konsolidaci by vláda měla přistoupit i proto, že v těchto letech bude možné skloubit konsolidaci s podporou ekonomiky z evropských zdrojů Fondu obnovy.

Upozornil, že výrazný vliv na dlouhodobou udržitelnost má důchodový systém. Ten za poslední dva roky prošel změnami, které výrazně zhoršily jeho udržitelnost (zejména zastropování důchodového věku).

Připomněl, že vláda připravuje reformu důchodového systému. Rada vítá snahu ústavním způsobem ukotvit základní principy důchodového systému is ohledem na jeho udržitelnost.

Důležitý však bude celkový příspěvek této reformy k finanční stabilitě důchodového systému do budoucna.

RRZ podle něj doporučuje přijmout takovou důchodovou reformu, která penzijní systém z hlediska jeho dlouhodobé udržitelnosti přiblíží alespoň ke stavu z roku 2018.

Get in Touch

spot_imgspot_img

Related Articles

spot_img

Get in Touch

22,036FanoušciTo se mi líbí
3,912NásledovníciNásledovat
0OdběrateléOdebírat

Latest Posts