- Reklama -spot_img
spot_imgspot_img

Zemědělskopotravinářskému obchodu Unie se daří i přes koronakrizi

Navzdory přetrvávající koronakríze zůstal obchod s zemědělského potravinářství v EU během prvních sedmi měsíců roku 2020 silný.

Vývoz EU-27 za leden až červenec 2020 dosáhl celkovou hodnotu 105,5 miliardy eur při nárůstu o 2,1% v porovnání se stejným obdobím roku 2019.

Dovoz do EU-27 dosáhl za stejné období hodnotu 72,6 miliardy eur při nárůstu o 1,7%.

Za prvních sedm měsíců roku 2020 tedy činil přebytek zemědělsko-potravinářského obchodu EU až 32,9 miliardy eur, což je ve srovnání se stejným obdobím loňska nárůst o 3%. Vyplývá to z obchodní zprávy Evropské komise za leden až červenec 2020.

Čína byla ve sledovaném období nadále největším cílovým místem zemědělsko-potravinářského vývozu z EU.

Zvýšený prodej vepřového masa, jehož hodnota vývozu do Číny se v tomto období ztrojnásobila, pšenice, drobů a kojenecké výživy způsobil v porovnání se stejným obdobím minulého roku růst o 2,55 miliardy eur. Velmi dobře byl na tom i vývoz obilovin z EU, jako je ječmen a pšenice, převážně do Afriky.

Naopak pokles o 452 mil. eur byl zaznamenán při vývozu z EU do USA, který byl ovlivněn slabou poptávkou po lihovinách a víně, ovocných džusech a sýrech.

Hodnota dovozu zemědělského potravinářství poklesla nejvíce ze Spojeného království, konkrétně o 927 milionů eur. Mezi hlavní kategorie výrobků, které zaznamenaly pokles, patřily lihoviny a likéry, těstoviny a pečivo, čokoláda a cukrovinky.

Naopak ke zvýšení dovozních hodnot přišlo z Kanady, konkrétně o 590 milionů eur. Mohl za to vysoký dovoz řepky, pšenice a sójových bobů.

Mnoho potravinářských výrobků EU si během sledovaného období vedlo mimořádně dobře.

Nejvýrazněji se zvýšily hodnoty vývozu v případě vepřového masa (o 1,8 mld. Eur) a pšenice (o 1,6 mld. Eur), následované hrubými zrny (o 454 mil. Eur) a řepkovým a slunečnicovým olejem (o 325 milionů eur ).

Výrazný pokles však byl zaznamenán při vývozu alkoholických nápojů. Hodnota vývozu vína z EU se snížila o 1,16 miliardy eur, lihoviny a likéry poklesly o 1,11 miliardy eur.

Dalšími kategoriemi výrobků, které měly potíže, byly surové kůže a kožky, jejichž hodnota vývozu klesla o 650 milionů eur.

Get in Touch

spot_imgspot_img

Related Articles

spot_img

Get in Touch

22,036FansLike
3,585FollowersFollow
0SubscribersSubscribe

Latest Posts